RESULTS 2019-2020*

Ladies’ World Cup Ranking :

WCSL : OVERALL : SL : GS : SG : DH : AC

Men’s World Cup Ranking :

WCSL : OVERALL : SL : GS : SG : DH : AC





2019-2020 WORLD CUP RANKING



NATION CUP RANKING
2019-2020
Title defending: AUSTRIA
Rank team Points
1 SWITZERLAND
flag
SUI
8732
2 AUSTRIA
flag
AUT
7694
3 ITALY
flag
ITA
6274
4 NORWAY
flag
NOR
5644
BRANDS RANKING
2019-2020
Title defending: HEAD
Rank Brand Points
1 ROSSIGNOL
flag
6895
2 HEAD
flag
6880
3 ATOMIC
flag
5155
4 FISCHER
flag
1935
OVERALL
WOMEN 2019-2020
Title defending: SHIFFRIN Mikaela
Rank Athlete Points
1 BRIGNONE Federica
flag
ITA
1378
2 SHIFFRIN Mikaela
flag
USA
1225
3 VLHOVA Petra
flag
SVK
1189
4 SUTER Corinne
flag
SUI
837
OVERALL
MEN’S 2019-2020
Title defending: HIRSCHER Marcel
Rank Athlete Points
1 KILDE Aleksander Aamodt
flag
NOR
1202
2 PINTURAULT Alexis
flag
FRA
1148
3 KRISTOFFERSEN Henrik
flag
NOR
1041
4 MAYER Matthias
flag
AUT
916
GIANT SLALOM
WOMEN 2019-2020
Title defending: SHIFFRIN Mikaela
Rank Athlete Points
1 BRIGNONE Federica
flag
ITA
407
2 VLHOVA Petra
flag
SVK
333
3 SHIFFRIN Milkaela
flag
USA
314
4 BASSINO Marta
flag
ITA
309
GIANT SLALOM
MEN’S 2019-2020
Title defending: HIRSCHER Marcel
Rank Athlete Points
1 KRISTOFFERSEN Henrik
flag
NOR
394
2 PINTURAULT Alexis
flag
FRA
388
3 ZUBCIC Filip
flag
CRO
368
4 KRANJEC Zan
flag
SLO
364
SLALOM
WOMEN 2019-2020
Title defending: SHIFFRIN Mikaela
Rank Athlete Points
1 VLHOVA Petra
flag
SVK
460
2 SHIFFRIN Mikaela
flag
USA
440
3 LIENSBERGER Katharina
flag
AUT
276
4 HOLDENER Wendy
flag
ITA
260
SLALOM
MEN’S 2019-2020
Title defending: HIRSCHER Marcel
Rank Athlete Points
1 KRISTOFFERSEN Henrik
flag
NOR
552
2 NOEL Clement
flag
FRA
550
3 YULE Daniel
flag
SUI
495
4 ZENHAEUSERN Ramon
flag
SUI
309
DOWNHILL
WOMEN 2019-2020
Title defending: SCHMIDHOFER Nicole
Rank Athlete Points
1 SUTER Corinne
flag
SUI
477
2 LEDECKA Ester
flag
CZE
322
3 BRIGNONE Federica
flag
ITA
320
4 GUT-BEHRAMI Lara
flag
SUI
288
DOWNHILL
MEN’S 2019-2020
Title defending: FEUZ Beat
Rank Athlete Points
1 FEUZ Beat
flag
SUI
650
2 DRESSEN Thomas
flag
GER
438
3 MAYER Matthias
flag
AUT
424
4 KILDE Aleksander Aamodt
flag
NOR
413
SUPER-G
WOMEN 2019-2020
Title defending: SHIFFRIN Mikaela
Rank Athlete Points
1 SUTER Corinne
flag
SUI
360
2 BRIGNONE Federica
flag
ITA
341
3 SCHMIDHOFER Nicole
flag
AUT
217
4 GUT-BEHRAMI Lara
flag
SUI
209
SUPER-G
MEN’S 2019-2020
Title defending: PARIS Dominik
Rank Athlete Points
1 CAVIEZEL Mauro
flag
sui
365
2 KRIECHMAYR Vincent
flag
AUT
362
3 KILDE Aleksander Aamodt
flag
NOR
336
4 MAYER Matthias
flag
AUT
309
ALPINE COMBINED
WOMEN 2019-2020
Title defending: BRIGNONE Federica
Rank Athlete Points
1 BRIGNONE Federica
flag
ITA
200
2 VHOLDENER Wendy
flag
SUI
125
3 LEDECKA Ester
flag
CZE
100
4 GRITSCH Franziska
flag
AUT
80
ALPINE COMBINED
MEN’S 2019-2020
Title defending: PINTURAULT Alexis
Rank Athlete Points
1 PINTURAULT Alexis
flag
FRA
280
2 KILDE Aleksander Aamodt
flag
NOR
172
3 MAYER Matthias
flag
AUT
140
4 TONETTI Riccardo
flag
ITA
140
PARALLEL
WOMEN 2019-2020
Title defending: N/A
Rank Athlete Points
1 VLHOVA Petra
flag
SVK
113
2 DIREZ Clara
flag
FRA
100
3 BRIGNONE Federica
flag
ITA
90
4 SWENN-LARSSON Anna
flag
SWE
80
PARALLEL
MEN’S 2019-2020
Title defending: N/A
Rank Athlete Points
1 MEILLARD Loic
flag
SUI
129
2 WINDINGSTAD Rasmus
flag
NOR
103
3 LUITZ Stefan
flag
GER
82
4 TUMLER Thomas
flag
SUI
80

LONGINES RISING STAR

LONGINES RISING STAR
WOMEN 2019-2020
Title defending: HROVAT Meta
Rank Athlete Points
1 ROBINSON Alice
flag
NZL
310
2 NORBYE Kaja
flag
NOR
38
3 DANNEWITZ Ida
flag
SWE
37
4 ROSSETTI Marta
flag
ITA
31
LONGINES RISING STAR
MEN’S 2019-2020
Title defending: NOEL Clement
Rank Athlete Points
1 NOEL Clement
flag
FRA
550
2 ODERMATT Marco
flag
SUI
434
3 BRAATHEN Lucas
flag
284
82
4 VINATZER Alex
flag
ITA
160

ALL RACE RESULTS

KRANJSKA GORA “SLO”
15-03 2020   SL
Start list      R1    R2   Live Timing   
Title defending: ZENHAEUSERN Ramon  
# Athlete Diff
1 RACE CANCELLED
flag
2 No replace
flag
3
flag
4
flag
 
ÖRE “SWE”
14-03-2020   PSL
Start list    R1   R2 Live Timing  
Title defending: N/A
# Athlete Diff
1 RACE CANCELLED
flag
2 No replace
flag
3
flag
4
flag
KRANJSKA GORA “SLO”
14-03 2020   GS
Start list      R1    R2   Live Timing   
Title defending: KRISTOFFERSEN Henrik 
# Athlete Diff
1 RACE CANCELLED
flag
2 No replace
flag
3
flag
4
flag
 
ÖRE “SWE”
13-03-2020   GS
Start list    R1   R2 Live Timing  
Title defending: VONN Lindsey 
# Athlete Diff
1 RACE CANCELLED
flag
2 No replace
flag
3
flag
4
flag
 
ÖRE “SWE”
12-03-2020   SL
Start list    R1   R2 Live Timing  
Title defending: VLHOVA Petra  
# Athlete Diff
1 RACE CANCELLED
flag
2 No replace
flag
3
flag
4
flag
 
OFTERSCHWANG “GER”
08-03-2020   SL
Start list    R1   R2 Live Timing  
Title defending: SHIFFRIN Mikaela  
# Athlete Diff
1 RACE CANCELLED
flag
2 No replace
flag
3
flag
4
flag
KVITFJELL “NOR”
08-03 2020   SG
Start list      SG   Live Timing   
Title defending:PARIS Dominik  
# Athlete Diff
1 RACE CANCELLED
flag
2 No replace
flag
3
flag
4
flag
 
OFTERSCHWANG “GER”
07-03-2020   GS
Start list    R1   R2 Live Timing  
Title defending: MOWINCKEL Ragnhild  
# Athlete Diff
1 RACE CANCELLED
flag
2 No replace
flag
3
flag
4
flag
 
KVITFJELL “NOR”
07-03-2020   DH
Start list    R1   Live Timing  
Title defending: PARIS Dominik  
# Athlete Diff
1 MAYER Matthias
flag
AUT
1:48.02
2 KILDE Aleksander Aamodt
flag
NOR
1:48.16 0.14
3 JANKA Carlo
flag
SUI
1:48.39 0.37
4 FEUZ Beat
flag
SUI
1:48.45 0.43
HINTERSTODER “AUT”
02-03 2020   GS
Start list     R1     R2     Live Timing   
Title defending:
# Athlete Diff
1 PINTURAULT Alexis
flag
FRA
2:41.96
2 ZUBCIC Filip
flag
CRO
2:42.41 0.45
3 KRISTOFFERSEN Henrik
flag
NOR
2:42.68 0.72
4 ODERMATT Marco
flag
SUI
2:42.86 0.90
HINTERSTODER “AUT”
01-03-2020   AC
Start list     SG     SL    Live Timing   
Title defending:
# Athlete Diff
1 PINTURAULT Alexis
flag
FRA
2:04.90
2 CAVIEZEL Mauro
flag
SUI
2:05.89 0.99
3 KILDE Aleksander Aamodt
flag
NOR
2:06.15 1.25
4 JANSRUD Kjetil
flag
NOR
2:06.31 1.41
HINTERSTODER “AUT”
29-02 2020   SG
Start list     R1      Live Timing   
Title defending:
# Athlete Diff
1 KRIECHMAYR Vincent
flag
1:33.08
2 CAVIEZEL Mauro
flag
1:33.13 0.05
3 MAYER Matthias
flag
1:33.16 0.08
4 PINTURAULT Alexis
flag
1:33.32 0.24
 
LA THUILE “ITA”
01-03-2020   AC
Start list    SG   SL Live Timing  
Title defending: N/A
# Athlete Diff
1 RACE CANCELLED
flag
2 No replace
flag
3
flag
4
flag
 
LA THUILE “ITA”
29-02-2020   SG
Start list    R1 Live Timing  
Title defending: WEIRATHER Tina  
# Athlete Diff
1 ORTLIEB Nina
flag
AUT
1:11.72
2 BRIGNONE Federica
flag
ITA
1:11.73 0.01
3 SUTER Corinne
flag
SUI
1:11.79 0.07
4 VLHOVA Petra
flag
SVK
1:12.11 0.39
 
CRANS-MONTANA “SUI”
23-02-2020   AC
Start list    SG   SL Live Timing  
Title defending: BRIGNONE Federica 
# Athlete Diff
1 BRIGNONE Federica
flag
ITA
1:56.24
2 GRITSCH Franziska
flag
AUT
1:57.16 0.92
3 LEDECKA Ester
flag
CZE
1:58.06 1.82
4 GISIN Michelle
flag
SUI
1:58.17 1.93
NIIGATA YUZAWAN “JPN”
23-02 2020   SL
Start list     R1     SR2     Live Timing   
Title defending:SCHWARZ Marco
# Athlete Diff
1 RACE CANCELLED
flag
2 No replace
flag
3
flag
4
flag
 
CRANS-MONTANA “SUI”
22-02-2020   DH
Start list    R1   Live Timing  
Title defending: GOGGIA Sofia
# Athlete Diff
1 GUT-BEHRAMI Lara
flag
SUI
1:27.73
2 SUTER Corinne
flag
SUI
1:27.75 0.02
3 ORTLIEB Nina
flag
AUT
1:27.78 0.05
4 BRIGNONE Federica
flag
ITA
1:28.08 0.35
NIIGATA YUZAWA “JPN”
22-02 2020   GS
Start list     R1     R2     Live Timing   
Title defending:
# Athlete Diff
1 ZUBCIC Filip
flag
CRO
2:37.25
2 ODERMATT Marco
flag
SUI
2:37.99 0.74
3 FORD Tommy
flag
USA
2:38.32 1.07
4 NESTVOLD-HAUGEN Leif Kristian
flag
NOR
2:38.38 1.13
 
CRANS-MONTANA “SUI”
21-02-2020   DH
  Start list    R1   Live Timing  
Title defending: N/A
# Athlete Diff
1 GUT-BEHRAMI Lara
flag
SUI
1:27.11
2 SUTER Corinne
flag
SUI
1:27.91 0.80
3 VENIER Stephanie
flag
AUT
1:28.03 0.92
4 VLHOVA Petra
flag
SVK
1:28.19 1.08
 
KRANJSKA GORA “SLO”
15-02-2020   GS
Start list    R1   R2 Live Timing  
Title defending: VLHOVA Petra
# Athlete Diff
1 ROBINSON Alice
flag
NZL
1:54:32
2 VLHOVA Petra
flag
SVK
1:55:06 0.34
3 HROVAT Meta
flag
SLO
1:56:31 1.59
3 HOLDENER Wendy
flag
SUI
1:56:31 1.59
SAALBACH “AUT”
13-02 2020   DH
  Start list      DH     Live Timing   
Title defending:
# Athlete Diff
1 DRESSEN Thomas
flag
GER
1:32.96
2 FEUZ Beat
flag
SUI
1:33.03 0.07
3 CAVIEZEL Mauro
flag
SUI
1:33.05 0.09
4 JANKA Carlo
flag
SUI
1:33.22 0.26
 
GARMISCH “GER”
09-02-2020   SG
Start list    R1 Live Timing  
Title defending: SCHMIDHOFER Nicole
# Athlete Diff
1 SUTER Corinne
flag
SUI
1:19.46
2 SCHMIDHOFER Nicole
flag
AUT
1:19.89 0.43
3 HOLDENER Wendy
flag
SUI
1:20.16 0.70
4 GAUTHIER Tiffany
flag
FRA
1:20.17 0.71
CHAMONIX “FRA”
09-02 2020   PGS
Start list      QUA   PGS       Live Timing   
Title N/A
# Athlete Diff
1 MEILLARD Loic
flag
SUI
Final 20.32
2 TUMLER Thomas
flag
SUI
Final +0.25
3 SCHMID Alexander
flag
GER
S-Final 20.55
4 FORD Tommy
flag
USA
S-Final +0.28
 
GARMISCH “GER”
08-02-2020   DH
Start list    R1 Live Timing  
Title defending: VENIER Stephanie
# Athlete Diff
1 REBENSBURG Viktoria
flag
GER
1:41.94
2 BRIGNONE Federica
flag
ITA
1:42.55 0.61
3 LEDECKA Ester
flag
CZE
1:42.77 0.83
4 GOGGIA Sofia
flag
ITA
1:42.89 0.95
CHAMONIX “FRA”
08-02 2020   SL
Start list      R1     R2     Live Timing   
Title N/A
# Athlete Diff
1 NOEL Clement
flag
FRA
1:41.47
2 HAUGAN Timon
flag
NOR
1:41.68 0.21
3 PERTL Adrian
flag
AUT
1:41.78 0.31
4 MATT Michael
flag
AUT
1:42.12 0.65
GARMISCH PART.. “GER”
02-02 2020   GS
Start list      R1   R2   Live Timing   
Title defending: HIRSCHER Marcel
# Athlete Diff
1 PINTURAULT Alexis
flag
FRA
2:03.10
2 MEILLARD Loic
flag
SUI
2:03.26 0.16
3 NESTVOLD-HAUGEN Leif Kristian
flag
NOR
2:03.34 0.24
4 ZUBCIC Filip
flag
CRO
2:03.45 0.35
 
ROSA KHUTOR “RUS”
02-02-2020   SG
Start list    R1 Live Timing  
Title defending: N/A
# Athlete Diff
1 BRIGNONE Federica
flag
ITA
1:25.33
2 GOGGIA Sofia
flag
ITA
1:25.53 0.20
3 HAEHLEN Joana
flag
SUI
1:25.67 0.34
4 SUTER Corinne
flag
SUI
1:25.75 0.42
GARMISCH PART.. “GER”
01-02 2020   DH
Start list      R1   Live Timing   
Title defending: FEUZ Beat
# Athlete Diff
1 DRESSEN Thomas
flag
GER
1:39.31
2 KILDE Aleksander Aamodt
flag
NOR
1:39.47 0.16
3 CLAREY Johan
flag
FRA
1:39.48 0.17
4 KRIECHMAYR Vincent
flag
AUT
1:39.57 0.26
 
ROSA KHUTOR “RUS”
01-02-2020   DH
Start list    R1 Live Timing  
Title defending:
# Athlete Diff
1 RACE CANCELLED
flag
2 Rescheduled
flag
3 CRANS-MONTANA  
flag
4
flag
KITZBÜHEL “AUT”
2-01 2020   SL
Start list      R1     R2     Live Timing   
Title defending: ZENHAEUSERN Ramon
# Athlete Diff
1 YULE Daniel
flag
SUI
1:41.50
2 SCHWARZ Marco
flag
AUT
1:41.62 0.12
3 NOEL Clement
flag
FRA
1:41.87 0.37
4 BRAATHEN Lucas
flag
NOR
1:41.99 0.49
 
BANSKO “BGR”
26-01-2020   SG
Start list    R1 Live Timing   
Title defending: VEITH Anna
# Athlete Diff
1 SHIFFRIN Mikaela
flag
USA
1:10.88
2 BASSINO Marta
flag
ITA
1:11.17 0.29
3 GUT-BEHRAMI Lara
flag
SUI
1:11.58 0.70
4 SUTER Corinne
flag
SUI
1:11.80 0.92
KITZBÜHEL “AUT”
25-01 2020   DH
Start list      DH      Live Timing   
Title defending: PARIS Dominik
# Athlete Diff
1 MAYER Matthias
flag
AUT
1:55.59
2 KRIECHMAYR Vincent
flag
AUT
1:55.81 0.22
2 FEUZ Beat
flag
AUT
1:55.81 0.22
4 CLAREY Johan
flag
FRA
1:55.86 0.27
 
BANSKO “BGR”
24-01-2020   DH
Start list    R1 Live Timing  
Title defending: N/A
# Athlete Diff
1 CURTONI Elena
flag
ITA
1:29.31
2 BASSINO Marta
flag
ITA
1:29.41 0.10
3 BRIGNONE Federica
flag
ITA
1:29.45 0.14
4 SHIFFRIN Mikaela
flag
USA
1:29.66 0.35
KITZBÜHEL “AUT”
24-01 2020   SG
Start list      SG      Live Timing   
Title defending: FERSTL Josef
# Athlete Diff
1 JANSRUD Kjetil
flag
NOR
1:14.61
2 KILDE Aleksander Aamodt
flag
NOR
1:14.77 0.16
2 MAYER Matthias
flag
AUT
1:14.77 0.16
4 CAVIEZEL Mauro
flag
SUI
1:15.10 0.49
 
BANSKO “BGR”
24-01-2020   DH
Start list    R1 Live Timing  
Title defending: STUHEC Ilka
# Athlete Diff
1 SHIFFRIN Mikaela
flag
USA
1:29.79
2 BRIGNONE Federica
flag
1:29.97 0.18
3 HAEHLEN Joana
flag
1:30.02 0.23
4 CURTONI Elena
flag
1:30.11 0.32
WENGEN “SUI”
19-01 2020   SL
Start list      R1   R2   Live Timing   
Title defending: NOEL Clement
# Athlete Diff
1 NOEL Clement
flag
FRA
1:46.43
2 KRISTOFFERSEN Henrik
flag
NOR
1:46.83 0.40
3 KHOROSHILOV Alexander
flag
RUS
1:47.26 0.83
4 FOSS-SOLEVAAG Sebastian
flag
NOR
1:47.28 0.85
 
SESTRIERE “ITA”
19-01-2020   PGS
Start list   QUA PGS   Live Timing  
Title defending:
# Athlete Diff
1 DIREZ Clara
flag
Final
2 MOERZINGER Elisa
flag
Final 0.22
3 BASSINO Marta
flag
S-Final
4 BRIGNONE Federica
flag
S-Final 0.25
WENGEN “SUI”
18-01 2020   DH
Start list      R1   Live Timing  
Title defending: KRIECHMAYR Vincent
# Athlete Diff
1 FEUZ Beat
flag
1:42.53
2 PARIS Dominik
flag
1:42.82 0.29
3 DRESSEN Thomas
flag
1:42.84 0.31
4 MAYER Matthias
flag
1:42.91 0.38
 
SESTRIERE “ITA”
18-01-2020   GS
Start list    R1 R2   Live Timing  
Title defending: WORLEY Tessa
# Athlete Diff
1 BRIGNONE Federica
flag
ITA
2:21.15
1 VLHOVA Petra
flag
SVK
2:21.15
3 SHIFFRIN Mikaela
flag
USA
2:21.16 0.01
4 HOLDENER Wendy
flag
SUI
2:21.53 0.38
WENGEN “SUI”
17-01 2020   AC
Start list      DH     SL     Live Timing   
Title defending:SCHWARZ Marco
# Athlete Diff
1 MAYER Matthias
flag
AUT
2:32.45
2 PINTURAULT Alexis
flag
FRA
2:32.52 0.07
3 MUFFAT-JEANDET Victor
flag
FRA
2:33.12 0.67
4 MEILLARD Loic
flag
SUI
2:33.47 1.02
 
FLACHAU “AUT
14-01-2020   SL
Start list    R1 R2   Live Timing  
Title defending: VLHOVA Petra
# Athlete Diff
1 VLHOVA Petra
flag
SVK
1:53.65
2 SWENN LARSSON Anna
flag
SWE
1:53.75 0.10
3 SHIFFRIN Mikaela
flag
USAS
1:54.08 0.43
4 HOLDENER Wendy
flag
SUI
1:54.15 0.50
ADELBODEN “SUI”
12-01 2020   SL
Start list      R1     R2     Live Timing   
Title defending: HIRSCHER Marcel
# Athlete Diff
1 YULE Daniel
flag
SUI
1:48.73
2 KRISTOFFERSEN Henrik
flag
NOR
1:48.96 0.23
3 SCHWARZ Marco
flag
AUT
1:49.01 0.28
4 ZENHAEUSERN Ramon
flag
SUI
1:49.09 0.36
 
ALTERMARK “AUT
12-01-2020  AC
Start list    SG SL   Live Timing  
Title defending: GAGNON Marie­-Michele
# Athlete Diff
1 BRIGNONE Federica
flag
ITA
2:03.45
2 HOLDENER Wendy
flag
SUI
2:03.60 0.15
3 BASSINO Marta
flag
ITA
2:04.27 0.82
4 SIEBENHOFER Ramona
flag
AUT
2:04.84 1.39
ADELBODEN “SUI”
11-01 2020   GS
Start list      R1     R2     Live Timing   
Title defending: HIRSCHER Marcel
# Athlete Diff
1 KRANJEC Zan
flag
SLO
2:27.90
2 ZUBCIC Filip
flag
CRO
2:28.19 0.29
3 MUFFAT-JEANDET Victor
flag
FRA
2:28.54 0.64
3 KRISTOFFERSEN Henrik
flag
NOR
2:28.54 0.64
 
ALTERMARK “AUT
11-01-2020   DH
Start list    R1   Live Timing  
Title defending: SCHEYER Christine
# Athlete Diff
1 SUTER Corinne
flag
SUI
1:18.79
2 DELAGO Nicol
flag
ITA
1:19.08 0.29
3 GISIN Michelle
flag
SUI
1:19.77 0.98
4 GOGGIA Sofia
flag
ITA
1:19.80 1.01
MADONNA DI … “ITA”
08-01 2020   SL
Start list      R1     R2     Live Timing   
Title defending: YULE Daniel
# Athlete Diff
1 YULE Daniel
flag
SUI
1:35.60
2 KRISTOFFERSEN Henrik
flag
NOR
1:35.75 0.15
3 NOEL Clement
flag
FRA
1:35.85 0.25
4 FOSS-SOLEVAAG Sebastian
flag
NOR
1:35.90 0.30
ZAGREB “CRO”
05-01-2020   SL
Start list      R1     R2     Live Timing   
Title defending:HIRSCHER Marcel
# Athlete Diff
1 NOEL Clement
flag
FRA
1:57.14
2 ZENHAEUSERN Ramon
flag
SUI
1:57.21 0.07
3 VINATZER Alex
flag
ITA
1:57.43 0.29
4 MYHRER Andre
flag
SWE
1:57.53 0.39
 
ZAGREB “CRO”
04-01-2020   SL
Start list    R1   R2 Live Timing  
Title defending: SHIFFRIN Mikaela
# Athlete Diff
1 VLHOVA Petra
flag
SVK
1:57.98
2 SHIFFRIN Mikaela
flag
USA
1:59.29 1.31
3 LIENSBERGER Katharina
flag
AUT
2:01.47 3.49
4 HOLDENER Wendy
flag
SUI
2:01.58 3.60
 
BORMIO “ITA”
29-12 2019 AC
Start list  SG SL Live Timing 1
Title defending: PINTURAULT Alexis
# Athlete Diff
1 PINTURAULT Alexis
flag
FRA
2:32.56
2 KILDE Aleksander Aamodt
flag
NOR
2:33.07 0.51
3 MEILLARD Loic
flag
SUI
2:33.12 0.56
4 TONETTI Riccardo
flag
ITA
2:34.43 1.87
 
LIENZ “AUT”
29-12 2019 SL
Start list    R1   R2  Live Timing 
Title defending: SHIFFRIN Mikaela
# Athlete Diff
1 SHIFFRIN Mikaela
flag
USA
1:48:89
2 VLHOVA Petra
flag
SVK
1:49:50 0.61
3 GISIN Michelle
flag
SUI
1:50:61 1.72
4 LIENSBERGER Katharina
flag
AUT
1:50:77 1.88
 
BORMIO “ITA”
28-12 2019 DH
Start list  R1 Live Timing 1
Title defending: PARIS Dominik
# Athlete Diff
1 PARIS Dominik
flag
ITA
1:55.37
2 KRYENBUEHL Urs
flag
SUI
1:55.45 0.08
3 FEUZ Beat
flag
SUI
1:55.63 0.26
4 KILDE Aleksander Aamodt
flag
NOR
1:56.10 0.73
 
LIENZ “AUT”
28-12 2019 GS
Start list    R1   R2  Live Timing 
Title defending:BRIGNONE Federica
# Athlete Diff
1 SHIFFRIN Mikaela
flag
USA
2:07.31
2 BASSINO Marta
flag
ITA
2:08.67 1.36
3 LIENSBERGER Katharina
flag
AUT
2:09.13 1.82
4 BRIGNONE Federica
flag
ITA
2:09.21 1.90
 
BORMIO “ITA”
27-12 2019 DH
Start list  R1 Live Timing 1
Title defending: HIRSCHER Marcel
# Athlete Diff
1 PARIS Dominik
flag
ITA
1:49.56+
2 FEUZ Beat
flag
SUI
1:49.95 0.39
3 MAYER Matthias
flag
AUT
1:49.98 0.42
4 KILDE Aleksander Aamodt
flag
NOR
1:49.98 1.03
 
ALTA BADIA “ITA”
23-12 2019 PSL
Start list    QUA PSL   Live Timing 1 2
Title defending: HIRSCHER Marcel
# Athlete Diff
1 WINDINGSTAD Rasmus
flag
NOR
B-Final 20.57
2 LUITZ Stefan
flag
GER
B-Final 20.98
3 LEITINGER Roland
flag
AUT
S-Final 20.79
4 NESTVOLD HAUGEN Leif Kristian
flag
NOR
S-Final 21.94
ALTA BADIA “ITA”
22-12-2019   GS
Start list      R1     R2      Live Timing   
Title defending:HIRSCHER Marcel
# Athlete Diff
1 KRISTOFFERSEN Henrik
flag
NOR
1:57.33
2 SARRAZIN Cyprien
flag
FRA
1:57.64 0.31
3 KRANJEC Zan
flag
SLO
1:57.72 0.39
4 KILDE Aleksander Aamodt
flag
NOR
1:57.79 0.46
 
VAL D’ISERE “FRA”
22-12 2019 AC
Start list    R1   R2   Live Timing  
Title defending:
# Athlete Diff
1 RACE CANCELLED
flag
2 No replace
flag
3
flag
4
flag
VAL GARDENA “ITA”
21-12-2019   DH
Start list      R1      Live Timing   
Title defending:KILDE Aleksander Aamodt
# Athlete Diff
1 RACE CANCELLED
flag
2 Rescheduled
flag
3 BORMIO
flag
4
flag
 
VAL D’ISERE “FRA”
21-12 2019 DH
Start list    R1   Live Timing  
Title defending: STUHEC Ilka
# Athlete Diff
1 RACE CANCELLED
flag
2 Rescheduled
flag
3 BANSKO
flag
4
flag
VAL GARDENA “ITA”
20-12-2019   SG
Start list      R1      Live Timing   
Title defending: SVINDAL Aksel Lund
# Athlete Diff
1 KRIECHMAYR Vincent
flag
AUT
1:13.84
2 JANSRUD Kjetil
flag
NOR
1:13.89 0.05
3 DRESSEN Thomas
flag
GER
1:14.0 0.22
4 CAVIEZEL Mauro
flag
SUI
1:14.19 0.35
 
COURCHEVEL “FRA”
17-12 2019 GS
Start list    R1   R2  Live Timing  
Title defending: SHIFFRIN Mikaela
# Athlete Diff
1 BRIGNONE Federica
flag
ITA
2:12.59
2 HOLTMANN Mina Fuerst
flag
NOR
2:12.63 0.04
3 HOLDENER Wendy
flag
SUI
2:13.03 0.44
4 VLHOVA Petra
flag
SVK
2:13.07 0.48
4 REBENSBURG Viktoria
flag
GER
2:13.07 0.48
VAL D’ISERE “FRA”
15-12 2019 SL
Start list      R1     R2     Live Timing   
Title defending: HIRSCHER Marcel
# Athlete Diff
1 PINTURAULT Alexis
flag
FRA
1:47.91
2 MYHRER Andre
flag
SWE
1:49.35 1.44
3 GROSS Stefano
flag
ITA
1:49.38 1.47
4 RISTOFFERSEN Henrik
flag
NOR
1:49.38 1.48
 
ST MORITZ “SUI”
15-12 2019 PSL
Start list    QUA PSL   Live Timing 1 2
Title defending: SHIFFRIN Mikaela
# Athlete Diff
1 VLHOVA Petra
SVK
B-Final 24.90
2 SWENN LARSSON Anna
flag
SWE
B-Final 24.92
3 GRITSCH Franziska
flag
AUT
S-Final 25.41
4 HROVAT Meta
flag
SLO
S-Final 25.53
VAL D’ISERE “FRA”
14-12-2019   GS
Start list      R1     R2     Live Timing   
Title defending: HIRSCHER Marcel
# Athlete Diff
1 RACE CANCELLED
flag
2 Rescheduled
flag
3 HINTERSTODER
flag
4
flag
 
ST MORITZ “SUI”
14-12 2019 SG
Start list    R1   Live Timing  
Title defending: SHIFFRIN Mikaela
# Athlete Diff
1 GOGGIA Sofia
flag
ITA
1:12.96
2 BRIGNONE Federica
flag
ITA
1:12.97 0.01
3 SHIFFRIN Mikaela
flag
USA
1:13.09 0.13
4 SCHMIDHOFER Nicole
flag
AUT
1:13.26 0.30
BEAVER CREEK “USA”
08-12-2019   GS
Start list      R1     R2     Live Timing   
Title defending: LUITZ Stefan
# Athlete Diff
1 FORD Tommy
flag
USA
2:31.25
2 KRISTOFFERSEN Henrik
flag
NOR
2:32.05 0.80
3 NESTVOLD-HAUGEN Leif
flag
NOR
2:32.48 1.23
4 KRANJEC Zan
flag
SLO
2:33.00 1.75
 
LAKE LOUISE “USA”
08-12 2019 SG
Start list    R1 Live Timing  
Title defending: SHIFFRIN Mikaela
# Athlete Diff
1 REBENSBURG Viktoria
flag
GER
1:20.00
2 DELAGO Nicol
flag
ITA
1:20.35 0.35
3 SUTER Corinne
flag
SUI
1:20.42 0.42
4 VENIER Stephanie
flag
AUT
1:20.53 0.53
BEAVER CREEK “USA”
07-12-2019   DH
Start list      R1     R2     Live Timing   
Title defending: FEUZ Beat
# Athlete Diff
1 FEUZ Beat
flag
SUI
1:12.98
2 CLAREY Johan
flag
FRA
1:13.39 0.41
2 KRIECHMAYR Vincen
flag
AUT
1:13.39 0.41
4 REICHELT Hannes
flag
AUT
1:13.41 0.43
 
LAKE LOUISE “CAN”
07-12 2019 DH
Start list   R1 Live Timing
Title defending: SCHMIDHOFER Nicole
# Athlete Diff
1 SCHMIDHOFER Nicole
flag
AUT
1:49.92
2 SHIFFRIN Mikaela
flag
USA
1:50.05 0.13
3 MARSAGLIA Francesca
flag
ITA
1:50.35 0.43
4 LEDECKA Ester
flag
CZE
1:50.37 0.45
BEAVER CREEK “USA”
06-12-2019   SG
Start list      R1   Live Timing  
Title defending: FRANZ Max
# Athlete Diff
1 ODERMATT Marco
flag
SUI
1:10.90
2 KILDE Aleksander Aamodt
flag
NOR
1:11.00 0.10
3 MAYER Matthias
flag
AUT
1:11.04 0.14
4 PINTURAULT Alexis
flag
FRA
1:11.27 0.37
 
LAKE LOUISE “CAN”
06-12 2019 DH
Start list    R1    Live Timing  
Title defending: SCHMIDHOFER Nicole
# Athlete Diff
1 LEDECKA Ester
flag
CZE
1:31.87
2 SUTER Corinne
flag
SUI
1:32.22 0.35
3 VENIER Stephanie
flag
AUT
1:32.32 0.45
4 ORTLIEB Nina
flag
AUT
1:32.53Q 0.66
LAKE LOUISE “CAN”
01-12-2019   SG
Start list      R1     Live Timing   
Title defending: FRANZ Max
# Athlete Diff
1 MAYER Matthias
flag
AUT
1:31.40
2 PARIS Dominik
flag
ITA
1:31.80 0.40
3 KRIECHMAYR Vincent
flag
AUT
1:31.89 0.49
3 CAVIEZEL Mauro
flag
SUI
1:31.89 0.49
 
KILLINGTON “USA”
01-12 2019 SL
Start list    R1   R2  Live Timing  
Title defending: SHIFFRIN Mikaela
# Athlete Diff
1 SHIFFRIN Mikaela
flag
USA
1:50.45
2 VLHOVA Petra
flag
SVK
1:52.74 2.29
3 SWENN LARSSON Anna
flag
SWE
1:53.18 2.73
4 ACKERMANN Christina
flag
GER
1:53.53 3.08
LAKE LOUISE “CAN”
30-11-2019   DH
Start list      R1   Live Timing   
Title defending: FRANZ Max
# Athlete Diff
1 DRESSEN Thomas
flag
GER
1:46.81
2 PARIS Dominik
flag
ITA
1:46.83 0.02
3 JANKA Carlo
flag
SUI
1:47.07 0.26
3 FEUZ Beat
flag
SUI
1:47.07 0.26
 
KILLINGTON “USA”
30-11 2019 GS
Start list    R1   R2  Live Timing  
Title defending: BRIGNONE Federica
# Athlete Diff
1 BASSINO Marta
flag
ITA
1:38.19
2 BRIGNONE Federica
flag
ITA
1:38.45 0.26
3 SHIFFRIN Mikaela
flag
USA
1:38.48 0.29
4 GISIN Michelle
flag
SUI
1:38.50 0.31
LEVI “FIN”
24-11-2019   SL
Start list      R1     R2     Live Timing   
Title defending : HIRSCHER Marcel
# Athlete Diff
1 KRISTOFFERSEN Henrik
flag
NOR
1:48.55
2 NOEL Clement
flag
FRA
1:48.64 0.09
3 YULE Daniel
flag
SUI
1:48.73 0.18
4 ZENHAEUSERN Ramon
flag
SUI
1:48.82 0.27
 
LEVI “FIN”
23-11-2019 SL
Start list    R1   R2  Live Timing  
Title defending : SHIFFRIN Mikaela
# Athlete Diff
1 SHIFFRIN Mikaela
flag
USA
1:57.57
2 HOLDENER Wendy
flag
SUI
1:59.35 + 1.78
3 TRUPPE Katharina
flag
AUT
1:59.51 + 1.94
4 SWENN LARSSON Anna
flag
SWE
1:59.98 + 2.41
SOLDEN “AUT”
27-10-2019   GS
Start list      R1     R2     Live Timing   
Title defending :PINTURAULT Alexis
# Athlete Diff
1 PINTURAULT Alexis
flag
FRA
2:14.14
2 FAIVRE Mathieu
flag
FRA
2:14.68 0.54
3 KRANJEC Zan
flag
SLO
2:14.77 0.63
4 FORD Tommy
flag
USA
2:14.84 0.70
 
SOLDEN “AUT”
26-10-2019 GS
Start list    R1   R2  Live Timing  
Title defending :WORLEY Tessa
# Athlete Diff
1 ROBINSON Alice
flag
NZ
2:17.36
2 SHIFFRIN Mikaela
flag
USA
2:17.42 0.06
3 WORLEY Tessa
flag
FRA
2:17.72 0.36
4 HOLTMANN Mina Fuerst
flag
NOR
2:18.21 0.85