RESULTS 2019-2020

RESULTS 2019-2020

ALL RESULTS

BEAVER CREEK “USA”
08-12-2019   GS
Start list      R1     R2     Live Timing   
Title defending: LUITZ Stefan
# Athlete Diff
1 FORD Tommy
flag
USA
2:31.25
2 KRISTOFFERSEN Henrik
flag
NOR
2:32.05 0.80
3 NESTVOLD-HAUGEN Leif
flag
NOR
2:32.48 1.23
4 KRANJEC Zan
flag
SLO
2:33.00 1.75
 
LAKE LOUISE “USA”
08-12 2019 SG
Start list    R1 Live Timing  
Title defending: SHIFFRIN Mikaela
# Athlete Diff
1 REBENSBURG Viktoria
flag
GER
1:20.00
2 DELAGO Nicol
flag
ITA
1:20.35 0.35
3 SUTER Corinne
flag
SUI
1:20.42 0.42
4 VENIER Stephanie
flag
AUT
1:20.53 0.53
BEAVER CREEK “USA”
07-12-2019   DH
Start list      R1     R2     Live Timing   
Title defending: FEUZ Beat
# Athlete Diff
1 FEUZ Beat
flag
SUI
1:12.98
2 CLAREY Johan
flag
FRA
1:13.39 0.41
2 KRIECHMAYR Vincen
flag
AUT
1:13.39 0.41
4 REICHELT Hannes
flag
AUT
1:13.41 0.43
 
LAKE LOUISE “CAN”
07-12 2019 DH
Start list   R1 Live Timing
Title defending: SCHMIDHOFER Nicole
# Athlete Diff
1 SCHMIDHOFER Nicole
flag
AUT
1:49.92
2 SHIFFRIN Mikaela
flag
USA
1:50.05 0.13
3 MARSAGLIA Francesca
flag
ITA
1:50.35 0.43
4 LEDECKA Ester
flag
CZE
1:50.37 0.45
BEAVER CREEK “USA”
06-12-2019   SG
Start list      R1   Live Timing  
Title defending: FRANZ Max
# Athlete Diff
1 ODERMATT Marco
flag
SUI
1:10.90
2 KILDE Aleksander Aamodt
flag
NOR
1:11.00 0.10
3 MAYER Matthias
flag
AUT
1:11.04 0.14
4 PINTURAULT Alexis
flag
FRA
1:11.27 0.37
 
LAKE LOUISE “CAN”
06-12 2019 DH
Start list    R1    Live Timing  
Title defending: SCHMIDHOFER Nicole
# Athlete Diff
1 LEDECKA Ester
flag
CZE
1:31.87
2 SUTER Corinne
flag
SUI
1:32.22 0.35
3 VENIER Stephanie
flag
AUT
1:32.32 0.45
4 ORTLIEB Nina
flag
AUT
1:32.53Q 0.66
LAKE LOUISE “CAN”
01-12-2019   SG
Start list      R1     Live Timing   
Title defending: FRANZ Max
# Athlete Diff
1 MAYER Matthias
flag
AUT
1:31.40
2 PARIS Dominik
flag
ITA
1:31.80 0.40
3 KRIECHMAYR Vincent
flag
AUT
1:31.89 0.49
3 CAVIEZEL Mauro
flag
SUI
1:31.89 0.49
 
KILLINGTON “USA”
01-12 2019 SL
Start list    R1   R2  Live Timing  
Title defending: SHIFFRIN Mikaela
# Athlete Diff
1 SHIFFRIN Mikaela
flag
USA
1:50.45
2 VLHOVA Petra
flag
SVK
1:52.74 2.29
3 SWENN LARSSON Anna
flag
SWE
1:53.18 2.73
4 ACKERMANN Christina
flag
GER
1:53.53 3.08
LAKE LOUISE “CAN”
30-11-2019   DH
Start list      R1   Live Timing   
Title defending: FRANZ Max
# Athlete Diff
1 DRESSEN Thomas
flag
GER
1:46.81
2 PARIS Dominik
flag
ITA
1:46.83 0.02
3 JANKA Carlo
flag
SUI
1:47.07 0.26
3 FEUZ Beat
flag
SUI
1:47.07 0.26
 
KILLINGTON “USA”
30-11 2019 GS
Start list    R1   R2  Live Timing  
Title defending: BRIGNONE Federica
# Athlete Diff
1 BASSINO Marta
flag
ITA
1:38.19
2 BRIGNONE Federica
flag
ITA
1:38.45 0.26
3 SHIFFRIN Mikaela
flag
USA
1:38.48 0.29
4 GISIN Michelle
flag
SUI
1:38.50 0.31
LEVI “FIN”
24-11-2019   SL
Start list      R1     R2     Live Timing   
Title defending : HIRSCHER Marcel
# Athlete Diff
1 KRISTOFFERSEN Henrik
flag
NOR
1:48.55
2 NOEL Clement
flag
FRA
1:48.64 0.09
3 YULE Daniel
flag
SUI
1:48.73 0.18
4 ZENHAEUSERN Ramon
flag
SUI
1:48.82 0.27
 
LEVI “FIN”
23-11-2019 SL
Start list    R1   R2  Live Timing  
Title defending : SHIFFRIN Mikaela
# Athlete Diff
1 SHIFFRIN Mikaela
flag
USA
1:57.57
2 HOLDENER Wendy
flag
SUI
1:59.35 + 1.78
3 TRUPPE Katharina
flag
AUT
1:59.51 + 1.94
4 SWENN LARSSON Anna
flag
SWE
1:59.98 + 2.41
SOLDEN “AUT”
27-10-2019   GS
Start list      R1     R2     Live Timing   
Title defending :PINTURAULT Alexis
# Athlete Diff
1 PINTURAULT Alexis
flag
FRA
2:14.14
2 FAIVRE Mathieu
flag
FRA
2:14.68 0.54
3 KRANJEC Zan
flag
SLO
2:14.77 0.63
4 FORD Tommy
flag
USA
2:14.84 0.70
 
SOLDEN “AUT”
26-10-2019 GS
Start list    R1   R2  Live Timing  
Title defending :WORLEY Tessa
# Athlete Diff
1 ROBINSON Alice
flag
NZ
2:17.36
2 SHIFFRIN Mikaela
flag
USA
2:17.42 0.06
3 WORLEY Tessa
flag
FRA
2:17.72 0.36
4 HOLTMANN Mina Fuerst
flag
NOR
2:18.21 0.85